• 27 maja 2024

Nie tylko dziecko, ale także dorosły może zabrudzić ubrania tuszem z drukarki. Współcześni producenci oferują szeroką gamę domowych środków czyszczących, które mogą poradzić sobie z prawie każdą plamą. Jednak nie zawsze trzeba inwestować w drogie odplamiacze. Tusze z ubrań należy natychmiast usunąć, gdy są jeszcze „świeże” i jeszcze nie zdążyły wniknąć głęboko w materiał. Jednak możemy sobie poradzić także, gdy tusz do drukarki zasechł.

Podstawowe zasady

Pamiętaj, że kiedy dana rzecz została zabrudzona tuszem, to pranie jest surowo zabronione. Nie tylko nie zniknie, ale także znacznie zwiększy rozmiar, a tusz bardzo głęboko wnika we włókna tkaniny. Zastosowany odplamiacz należy najpierw przetestować po niewłaściwej stronie ubrania. Od czego zacząć proces usuwania plam z tuszu z tkaniny? Jeśli ubrania mają niewielki ślad, można postarać się go usunąć za pomocą ciepłej wody i mydła. Jeśli brud się utrzymuje, przetrzyj go starą, niepotrzebną szczoteczką do zębów. W przypadku dużych i tłustych plam nie można użyć tej metody, jeśli nie chcesz, aby tusz został rozciągnięty po materiale. Aby zanieczyszczenie nie zwiększyło się, należy wstępnie potraktować miejsce parafiną lub woskiem. Wcześniej takie narzędzie należy stopić, a następnie za pomocą wykałaczki lub wacika przetworzyć

Jak usunąć atrament za pomocą płynów zawierających alkohol?

Niektóre plamy z tuszu można usunąć zwykłym alkoholem medycznym, amoniakiem, nadtlenkiem wodoru lub dowolną inną substancją zawierającą alkohol. Rozważmy niektóre z najbardziej skutecznych sposobów. Białe ubrania najlepiej czyścić z pomocą nadtlenku wodoru. Jednak ta metoda jest odpowiednia tylko dla tkanin poliestrowych. Najpierw całkowicie zwilż przedmiot w zimnej wodzie. Nie należy trzeć plamy, ale po prostu spłukać. W 3% nadtlenku wodoru zwilżyć wacik i ostrożnie dotknąć miejsca zanieczyszczenia. Gdy plama całkowicie zniknie, wypierz odzież z detergentem w ciepłej wodzie. Jeśli chcesz oczyścić ubrania z bawełny, lnu, jedwabiu lub wełny, to wymieszaj 2 łyżeczki, alkohol i 1 łyżeczkę amoniaku. Namocz wacik lub szmatkę w tym roztworze i ostrożnie usuń plamę. Gdy tusz zniknie, wycieraj miejsce zanieczyszczenia szmatką zwilżoną octem stołowym. Następnie możesz całkowicie umyć przedmiot ręcznie lub w pralce. Ta metoda jest odpowiednia dla odzieży w kolorze białym lub beżowym.

Mleko i gliceryna w walce z plamami atramentu

Plamy niekiedy można łatwo usunąć zwykłymi produktami znajdującymi się w dowolnej lodówce lub kosmetyczce. Rozważmy niektóre z najbardziej skutecznych metod, które można zastosować do prawie każdego rodzaju tkaniny, a nawet do wyrobów skórzanych. Możemy zastosować choćby mleko. Przede wszystkim wytrzyj plamę suchą szmatką, aby usunąć niewchłonięte plamy. Zwilż leczony obszar ciepłą wodą, a następnie całkowicie napełnij przedmiot ciepłym mlekiem. Materiał powinien moczyć przez co najmniej 2 godziny. Jeśli mleko znacznie zmieniło kolor, należy je wymienić na nowe. Kiedy plama całkowicie zniknie, po prostu umyj ubranie.

Top