• 20 kwietnia 2024

Zgodnie z ostatnimi badaniami psychologicznymi chude biura, te pozbawione roślin, obrazów i innych osobistych akcentów, stają się "toksycznymi nieużytkami" dla wydajności. Nowoczesny system zarządzania biurem, polegający na usuwaniu "niepotrzebnych szczegółów" bez formalnej funkcji pracy, ma katastrofalny wpływ na morale i wydajność pracowników.

Z kolei filozofia zielonego biura - dodawanie do powierzchni biurowych zieleni, fotografii, a nawet zmiany oświetlenia lub zapachu - ma na celu zwiększenie wydajności nawet o 15%, a także zwiększenie morale i satysfakcji całego personelu. W badaniu terenowym przeprowadzonym w różnych komercyjnych miejscach pracy w Wielkiej Brytanii i Holandii, pracownicy, którzy wcześniej pracowali w szczupłych środowiskach biurowych, odnotowali wzrost retencji pamięci i ogólnej wydajności, gdy ich biura zostały wprowadzone w życie roślinne.

Badanie ujawniło również, że ważne jest, aby uzyskać prawidłowe rozmieszczenie w celu wprowadzenia roślin do środowiska pracy. Badanie terenowe wykazało, że w biurach handlowych rośliny są rozmieszczone w przybliżeniu po jednej na metr kwadratowy, chociaż nacisk kładziono na to, aby każdy pracownik mógł zobaczyć roślinę ze swojego biurka lub stanowiska pracy.

Uważa się, że zakłady mogą mieć tak pozytywny wpływ na miejsce pracy, ponieważ poprawiają zarówno jakość powietrza, jak i postrzeganie przez pracowników tego, jak bardzo ich pracodawca dba o ich dobre samopoczucie, a także dają im coś do psychicznego zaangażowania. Uważa się, że pracownicy, którzy czują się zaangażowani w swoje środowisko, są szczęśliwsi i bardziej produktywni niż ci, którzy tego nie robią.

Pomimo tych korzyści, jednym z powodów, dla których chuda powierzchnia biurowa może być bardziej atrakcyjna, jest fakt, że utrzymanie szczęśliwego życia roślin w środowisku pracy może być trudne. Biura niosą ze sobą takie wyzwania jak niski poziom oświetlenia, nieregularne temperatury, ze względu na ogrzewanie i klimatyzację, a także zmienny personel, który może zapomnieć o podlewaniu biurowej zieleni. Jeśli więc szukasz przejścia na bardziej ekologiczne środowisko pracy, jakie rośliny najlepiej wykorzystać do stworzenia szczęśliwszego i zdrowszego miejsca pracy i jak je utrzymać?

Najlepsze rośliny do wykorzystania w pomieszczeniach biurowych
Ważne jest, aby mądrze wybierać rośliny i upewnić się, że są to gatunki, które mogą się rozwijać w specyficznych warunkach Twojego biura. Zebraliśmy listę łatwych w utrzymaniu roślin wewnątrz pomieszczeń, aby uzupełnić różne rodzaje biur.

Lilia pokojowa

Lilia pokojowa to doskonała, niewymagająca częstych zabiegów pielęgnacyjnych opcja dla biurkowego zakładu produkcyjnego. Ich eleganckie białe kwiaty pięknie kontrastują z głębokimi, zielonymi liśćmi, dzięki czemu stanowią estetyczny dodatek do miejsca pracy. Są także stosunkowo wyrozumiałe, jeśli chodzi o podlewanie; jeśli okaże się, że więdną, można je często ożywić dobrą dawką wody.

Przyzwyczajone do chłodniejszego otoczenia i pośredniego światła słonecznego, Peace Lilies dobrze radzą sobie w warunkach słabego oświetlenia i będą bardziej wytrzymałe w obecności urządzeń klimatyzacyjnych. Lilie Pokoju są również zapowiadane jako oczyszczacze powietrza ze względu na ich zdolność do filtrowania niektórych toksyn z otoczenia, jak również są dobre dotlenienia również.

Palma Areca

Znana również jako palma motylkowa lub palma złotej trzciny cukrowej, roślina ta jest kolejną świetną opcją dla poprawy jakości powietrza w biurze. Palmy Areca lubią jasne otoczenie, ale nie radzą sobie dobrze w bezpośrednim świetle słonecznym, co czyni je odpowiednim wyborem dla umiarkowanie oświetlonych miejsc pracy. Są jednak mniej tolerancyjne na zaniedbane podlewanie i szybko stracą swoją tropikalną atrakcyjność, jeśli gleba nie będzie utrzymywana w stanie wilgotnym.

Bluszcz angielski

Ivy jest solidną i odporną rośliną, co czyni ją silnym konkurentem dla uprawy w trudnych warunkach. Uważa się, że bluszcz angielski pomaga usuwać z powietrza substancje chemiczne takie jak formaldehyd (często spotykane w środkach czystości). Podobnie jak palma areca, cieszy się jasnym, ale pośrednim światłem i znany jest nawet z tego, że doskonale sprawdza się w oświetleniu fluorescencyjnym - idealny nawet w najciemniejszych zakątkach biura.

Sztuczne rośliny

Jeśli Twoja przestrzeń biurowa okazała się być bardziej cmentarzem roślinnym niż miejską dżunglą, może warto włączyć do niej kilka sztucznych roślin biurowych. Faux roślin przybyło w ostatnich latach na skoki i granice i wiele replik roślin są praktycznie nie do odróżnienia od ich prawdziwych odpowiedników.

Chociaż nie mają one właściwości oczyszczających powietrze, jakie posiada zwykła roślina, realistyczny "fauxliage" wciąż może mieć pozytywny wpływ na morale, sprawiając, że biuro wydaje się bardziej zielone. W rzeczywistości, jeśli w twoim miejscu pracy znajdują się obszary, które spowodują usychanie rośliny, bez względu na to, jak bardzo zależy ci na jej pielęgnacji i uwadze, zamiana jej na sztuczną alternatywę może być dobrym pomysłem - w końcu więdnięcie roślin może mieć odwrotny wpływ na wydajność niż zamierzano.

Bez względu na to, jakie rośliny wybierzesz: prawdziwe, faux lub połączenie obu, panuje zgoda co do tego, że jeśli chodzi o wystrój biura, czasami mniej to po prostu mniej, a każda inwestycja w poprawę miejsca pracy będzie ostatecznie opłacać się pod względem morale, dobrego samopoczucia i wydajności pracowników.

Urządź swoje biuro razem z https://alibiuro.pl/

Top