• 27 maja 2024

CO TO MA WSPÓLNEGO Z MIEJSCEM PRACY?

Wszyscy wiemy, że biura mogą być stresujące. Ścisłe terminy, duże obciążenie pracą i krótkie lunche. Ta presja może zacząć na nas wpływać. Nasze samopoczucie się zmienia, a to promieniuje na kolegów. Odbierają nasze uczucia i zauważają, że jesteśmy nieco bardziej zuchwali i skłonni do bycia szczuplejsi. Co się dzieje? Zaczynają się też czuć bardziej wkurzeni. I tak dalej.

JAK POWSTRZYMAĆ TĘ LAWINĘ IRYTACJI? TĘ GRADOBICIE ZŁEGO HUMORU? #SMILE.

Widzisz, jest wiele strasznie interesujących badań nad tym, jak uśmiech wpływa na ludzi, i to w nich zaczynamy dostrzegać jego moc.

Jedno z badań, które znalazłam, mówi, że kiedy pokazano zdjęcia uśmiechniętych i nie uśmiechniętych twarzy, uczestnicy testu oceniali uśmiechnięte osoby jako szczęśliwsze, atrakcyjniejsze i inteligentniejsze.To już jest dość niesamowite, ale robi się "zadziwiające", kiedy dowiadujesz się, że w innym badaniu znaleziono osoby, które uśmiechają się wyżej oceniane za uczciwość, dobroć i poczucie humoru.

Wreszcie, "kawałek oporu" polega na tym, że uśmiech może rzeczywiście poprawić samopoczucie. Czytałam, że może on pomóc w uwolnieniu "szczęścia" chemikaliów do naszego ciała, a nawet wywołać podobne uczucie w tych wokół nas. Tak, to może być zaraźliwe.

Ręce do góry, jeśli chcesz pracować w biurze pełnym szczęśliwych, pięknych, mądrych, uczciwych, miłych i zabawnych kolegów, którzy sprawiają, że czujesz się dobrze ze sobą? (Moja ręka jest teraz w powietrzu, tak przy okazji. Dlatego piszę na maszynie tak wolno.)
Jest jednak w tym jedna zmarszczka: jeśli jesteś gościem, możesz być naturalnie nudny.

W innym eksperymencie poproszono uczestników o wyobrażenie sobie, że chcą dostać pracę na pół etatu, albo na stanowisku o niskim statusie, albo o wysokim statusie. Co dziwne, badacze znaleźli tych, którzy chcieli tej ważnej pracy, mniej się uśmiechali. Może dlatego, że uważali, że role o dużej mocy wymagają ponurej determinacji?

Bez względu na powód, myślę, że uczenie się uśmiechu jest również o traktując siebie trochę mniej poważnie niż zwykle. Możesz nosić ostry garnitur z wyściełanymi ramionami, ale nigdy nie jesteś w pełni ubrana bez uśmiechu.

Top