• 20 kwietnia 2024

Ale co to całe siedzenie robi z naszym mózgiem?

Badania przeprowadzone przez dr Prabha Siddartha na Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles wykazały, że zachowanie siedzące jest związane ze zmniejszoną grubością przyśrodkowego płata skroniowego, części mózgu zawierającej hipokamp, obszaru krytycznego dla nauki i pamięci.

Naukowcy zapytali grupę 35 zdrowych osób w wieku od 45 do 70 lat o poziom ich aktywności, w tym o to, ile godzin każdego dnia spędzili na siedzeniu, a następnie dali każdemu z nich badanie MRI mózgu. Stwierdzili, że ci, którzy siedzieli przez dłuższy okres czasu, mieli cieńsze płatki skroniowe niż ci, którzy zgłosili mniej siedzeń.

Przerzedzenie płata przyśrodkowo-czaszkowego może sugerować ewentualne zaburzenia w uczeniu się i pamięci.

Co ciekawe, kiedy naukowcy porównywali mózgi osób, które zgłaszały wysoki poziom aktywności fizycznej, z tymi, które zgłaszały mniejszą aktywność fizyczną, nie było istotnej różnicy. Istniała tylko różnica między tymi, którzy zgłosili siedzenie na dłużej, niezależnie od tego, jak dużo ćwiczeń zrobili. Sugeruje to, że nawet ćwiczenia nie wystarczą do ochrony przed negatywnymi skutkami siedzenia przez większą część dnia.

Stoi wystarczająco, by zebrać nagrody?

Kolejne badanie wykazało, że wystarczy tylko stać, a nie chodzić, aby zwiększyć moc mózgu. Dwie grupy uczestników zostały poproszone o zrobienie testu podczas siedzenia lub stania. Test znany jest pod nazwą "Stroop" i przedstawia przedmioty, których dotyczą sprzeczne bodźce, takie jak słowo "fioletowy" zapisane różową czcionką. Następnie muszą spróbować ominąć kolor czcionki i spróbować jak najszybciej odczytać to słowo. W tym badaniu to właśnie ludzie, którzy stanęli do testu, najszybciej doszli do prawidłowych odpowiedzi.

Czy to dobry powód do zamiany standardowych biurowych stanowisk pracy na biurka typu sit-stand?

W innym badaniu, biurka 34 amerykańskich licealistów zostały zamienione na biurka do siedzenia na 27 tygodni. Badacze zaobserwowali znaczną poprawę pamięci i funkcjonowania pod koniec badania.

Coraz wyraźniej widać, że nasze nawyki, styl życia i zdrowie są ściśle związane z tym, jak dobrze radzimy sobie w pracy. Pracodawcy próbują nowych i pomysłowych sposobów na uprzyjemnienie naszego życia zawodowego i zwiększenie wydajności, a dla wielu naszych klientów jest to opłacalne.

Biuro wyposażysz razem z https://alibiuro.pl/

Top