• 20 kwietnia 2024

Być może najczęstszym problemem, z którym zmagają się użytkownicy, jest wysychanie atramentu we wkładach. Co więcej, często dotyczy to osób fizycznych, ponieważ firmy, które obsługują sprzęt wysokiej jakości, robią wszystko, co możliwe, aby uniknąć takiego problemu i tym samym dodatkowych kosztów wymiany tuszu.

Codzienna obsługa drukarki

Trudno jest stworzyć warunki całkowicie odpowiednie dla drukarki w domu, a sprzęt jest często używany od czasu do czasu, co również przyczynia się do wysychania atramentu. W domach niewiele osób monitoruje taki parametr, jak wilgotność powietrza, a temperatura często przekracza wartości normatywne, podczas gdy w biurach powietrze jest znacznie zimniejsze, dlatego warunki pracy urządzeń biurowych są bardziej odpowiednie. Tak więc, aby zbliżyć się do idealnych warunków pracy drukarki i innego sprzętu biurowego, okazuje się, że konieczne jest stworzenie takich mikroklimatów i innych warunków typowych dla biura? Okazuje się, że tak! Oczywiście możesz znaleźć bardziej szczegółowe zalecenia dotyczące działania sprzętu, ale w rzeczywistości główne parametry pozostają warunkami mikroklimatycznymi i regularnym użytkowaniem sprzętu.

Jeśli drukarka jest rzadko używana, to nawet w najniższych temperaturach, względnie wysokiej wilgotności i innych parametrach odpowiednich dla tej techniki tusz do drukarki wyschnie. Tusze nie wysychają raczej w samym wkładzie wymiennym, ale raczej w dyszach, w których jest ich niewiele, dlatego wysychają stosunkowo szybko. Regularne korzystanie ze sprzętu pozwala na czyszczenie dysz. Jeśli twoja drukarka jest czarno-biała, wystarczy po prostu drukować regularnie. Jeśli używasz pojemników z tuszem czarnym i kolorowym, musisz uruchomić drukowanie w kolorze i czarno-biały, aby wyczyścić dysze obu pojemników.

Warunki mikroklimatyczne

Jeśli drukujesz na drukarce non-stop, tusz nie będzie mógł wyschnąć, nawet jeśli warunki nie są najbardziej odpowiednie. Jednak nawet urządzenia w biurach i wyspecjalizowanych firmach nie będą ciągle drukować, nie wspominając już o opcjach domowych. Dlatego nadal musisz starać się przestrzegać warunków temperatury i wilgotności. Korzystanie z drukarki lub urządzenia wielofunkcyjnego bez klimatyzatora zasadniczo nie jest zalecane, szczególnie w lecie, ponieważ nawet po kilku dniach nagrzewania wkłady mogą całkowicie wyschnąć i trzeba je wymienić. Jeśli chodzi o wilgotność powietrza, ten parametr nie jest tak ważny, jak temperatura, ale suche powietrze nie może być nazwane „normą” dla żadnego sprzętu biurowego. Dlatego, jeśli z powodu warunków klimatycznych lub innych czynników w mieszkaniu, domu lub biurze powietrze jest zbyt suche, lepiej jest użyć nawilżacza.

Nie należy jednak przesadzać, ponieważ atrament może nie wyschnąć, ale sama drukarka może ulec awarii w przypadku zbyt wysokiej wilgotności, a w rezultacie uszkodzenia niektórych elementów. W takim przypadku koszt wymiany tuszu będzie nikły w kontekście naprawy drukarki, czy też co oczywiste pojawienia się konieczności kupna nowego urządzenia w sklepie.

Top