• 20 kwietnia 2024

Koszt tonera bezpośrednio wpływa na koszt drukowania. Dlatego tak wiele osób odmawia zakupu oryginalnych wkładów na rzecz znacznie tańszych zamienników. Czym różnią się markowe materiały eksploatacyjne od oryginału?

Jaka jest różnica?

Zanim zdecydujesz się na zakup oryginalnego lub nieoryginalnego tonera, powinieneś dowiedzieć się o podobieństwach i różnicach między nimi. Tusze oryginalne są produkowane i sygnowane przez producentów drukarki. Na nim jest nazwa firmy i symbol możliwości współpracy z urządzeniem. Wadą jest wysoka cena. Często zestaw oryginalnych wkładów kosztuje niewiele mniej niż nowa drukarka. Tusze zamienniki często różnią się od oryginalnego materiału eksploatacyjnego. Mają dużo niższe ceny i brak logo producenta. Zdarzają się przypadki, gdy zarówno tonery oryginalne jak tonery zamienniki, są wykonane w tej samej fabryce, z tych samych komponentów. Dlaczego więc zamienniki są o wiele tańsze? Kluczowym punktem jest tutaj logo producenta sprzętu. Umieszczenie na produkcie logo jest gwarancją jakości i niezawodności. Zatem cena produktu automatycznie obejmuje koszty marketingu, reklamy i utrzymania prestiżu marki. Firmy materiałów eksploatacyjnych często pozostawiają swoim klientom decyzję o preferowanym rodzaju tonera lub atramentu - sprzedają zarówno oryginalne produkty, jak i zamienniki. Producenci drukarek często twierdzą, że korzystanie z nieoryginalnych materiałów eksploatacyjnych wiąże się z ryzykiem uszkodzenia sprzętu. Jednak zamienniki jakości raczej nie mają prawa powodować żadnych problemów z jego użyciem. Jak je wybrać? Przede wszystkim powinieneś decydować tylko o dostawach dużych, znanych producentów. Gwarantują nie tylko doskonałą jakość i bezpieczeństwo, ale także wydajność.

Decyzje konsumenckie

Koszt atramentu jest ważny przy zakupie drukarki. Najtańsza drukarka w sklepie może kosztować mniej niż zestaw markowych wkładów do drukarek, co oznacza, że szybko wydasz więcej na wydruki niż na samą drukarkę. Atrament innych firm - od marki innej niż drukarka - kosztuje mniej, ale większość ludzi wybiera oryginalne wkłady. Największym powodem unikania wkładów innych firm jest przekonanie, że jakość druku nie byłaby wystarczająca. Kolejny strach polega na tym, że wkłady innych firm uszkodzą drukarkę. Chociaż prawdą jest, że niektóre atramenty innych firm nie zapewniają znakomitej jakości wydruku, to w przypadku większości, trudno nam będzie odróżnić druk oryginalny o tego, który został wyprodukowany z udziałem zamiennika. Należy się też zastanowić, jak często potrzebujesz wydruków najwyższej jakości? Większość wydruków domowych to dokumenty tekstowe, wiadomości e-mail i strony internetowe, do których zamienniki są absolutnie wystarczające. Tani wkład nie jest jednak całkowicie pozbawiony wad. W 3 procentach przypadków może się okazać, że drukarka odmawia pracy z zamiennikiem. Czasami możesz to naprawić, wyjmując kasetę i wkładając ją ponownie, ale jeśli to nie zadziała, powinieneś skorzystać z pomocy sprzedawcy. Jeśli nabój deklaruje zgodność z drukarką i zainstalowałeś go poprawnie, powinieneś mieć prawo do zwrotu pieniędzy lub wymiany wkładu.

Top