• 20 kwietnia 2024

Każdy z nas, kupując drukarkę, chce, aby urządzenie działało jak najdłużej. Drukarka atramentowa otwiera świat jasnych, bogatych i realistycznych wydruków, ale niewiele osób wie, że tego typu urządzenia drukujące są dość kapryśne. Długotrwałe działanie drukarki atramentowej wymaga specjalnego podejścia.

Głowica drukująca

Najbardziej kapryśnym składnikiem drukarki atramentowej jest głowica drukująca. Ta część twojego drukarki atramentowej wymaga największej uwagi. Na SG znajduje się duża liczba dysz (dysz), przez które małe krople atramentu spadają na papier. Tusze oryginalne do drukarek atramentowych mają tendencję do wysychania podczas długich okresów bezczynności, powodując w ten sposób zatkanie dysz. W rezultacie tusz nie rozkłada się równomiernie na papierze lub w ogóle nie dostaje się na nośnik. Aby głowica drukująca drukarki atramentowej działała poprawnie, należy przestrzegać kilku prostych zasad.

Upewnij się, że nie ma przestojów. Raz w tygodniu wydrukuj kilka stron z interesującymi notatkami, rysunkami, fotografiami lub przepisami. Alternatywne atramenty wysokiej jakości nie wysychają przez 1 miesiąc. Wymień wkłady atramentowe natychmiast po wyczerpaniu atramentu. Podczas wymiany materiałów eksploatacyjnych postępuj zgodnie z całą sekwencją tego procesu. Nie odłączaj czujnika poziomu atramentu w drukarce! Sygnalizuje zbliżający się koniec atramentu w materiałach eksploatacyjnych. Jeśli pojemnik nie zostanie natychmiast ponownie napełniony, powietrze dostanie się do głowicy drukującej, co spowoduje wyschnięcie dysz. Atrament niskiej jakości może prowadzić nie tylko do wadliwych wydruków, ale także do śmierci urządzenia drukującego.

Oryginalny czy zamiennik?

W oryginalnych tuszach atrament nie wysycha, nawet jeśli drukarka nie była używana przez dłuższy czas. Ze względu na konstrukcję obudowy i unikalną kompozycję tuszu taki pojemnik może być przechowywany do 90 dni bez pogorszenia jakości wydruku. Natomiast tusze zamienniki mają tendencję do wysychania i zatykania się, jeśli nie są używane. Stosowanie nieoryginalnych materiałów eksploatacyjnych może doprowadzić do ich całkowitej wymiany w przypadku przedłużającej się nieobecności pracowników - na przykład podczas wakacji noworocznych. Używaj tylko wysokiej jakości atramentów. Daj pierwszeństwo dostawom od znanych producentów. Tani atrament może utleniać głowicę drukującą i zatkać dysze. Nie mieszaj atramentów różnych producentów.

Materiały eksploatacyjne różnych firm mają swój indywidualny skład chemiczny. W wyniku zmieszania składników zachodzi reakcja, po której może powstać osad. Z tego powodu dysze mogą się zatkać. Jeśli chcesz przełączyć się z atramentów rozpuszczalnych w wodzie na pigmentowe, przepłucz głowicę drukującą specjalnym płynem. Papier do drukarek atramentowych powinien również być dobrej jakości. Oszczędzanie na nośnikach nie jest tego warte. Do drukowania atramentowego używaj specjalnych nośników. Papier inny niż atramentowy może utknąć w mechanizmie drukującym. Zawsze zwracaj uwagę na gramaturę papieru. W charakterystyce urządzenia drukującego z reguły zawsze należy wskazać minimalny i maksymalny próg gęstości mediów. Zbyt gruby papier jest tak samo niebezpieczny jak bardzo cienki papier.

Top