Drukarka to komputerowe urządzenie peryferyjne przeznaczone do drukowania niezbędnych informacji elektronicznych. Może to być tekst, obrazy, tabele, wykresy i ogólnie wszystko, co możemy wizualnie obserwować na ekranie naszego monitora. Oczywiście, choć teraz nadchodzi era zaawansowanej technologii komputerowej, a informacje są przechowywane głównie w formie elektronicznej, to drukarka domowa jest niezwykle przydatnym narzędziem.
Podobnie jak w przypadku drukarek biurowych, wybierając urządzenie do domu, musisz również zdecydować o formacie dokumentów, które chcesz wydrukować. Najpopularniejszym formatem jest A4 (297 x 210 mm). Jednak w domu format karty fotograficznej może być optymalny - 10 x 15 cm. Jednym z najpopularniejszych urządzeń drukujących do domu i biura są drukarki atramentowe. Istnieje kilka technologii drukowania atramentowego: Epson i Brother używają technologii piezoelektrycznej, Canon - bąbelkowy, Lexmark i Hewlett-Packard - atrament termiczny.
Technologie są bardzo zbliżone, a ich różnice sprowadzają się do tego, jak krople atramentu dostają się z głowic drukujących na papier. Jednak każda technologia ma swoje zalety i wady. Jedną z zalet systemu piezoelektrycznego jest możliwość elastycznego kontrolowania wielkości kropli, co odbywa się na „poziomie elektrycznym”, co upraszcza wytwarzanie wydruków o wysokiej rozdzielczości. Ponadto niezawodność takiego systemu jest znacznie wyższa niż wszystkie inne systemy drukowania atramentowego. Jedną z jego wad jest stosunkowo wysoki koszt głowicy drukującej, dlatego zwykle jest ona instalowana w drukarce i nie jest częścią wymiennego wkładu. Niestety głowica piezoelektryczna „boi się” powietrza lub użycia tuszu niskiej jakości. W obu przypadkach możliwe jest zatkanie dysz głowicy, w wyniku czego potrzeba wymiany drogiej głowy. Ponadto, aby utrzymać głowicę drukującą w stanie roboczym, należy okresowo drukować coś na takiej drukarce, w przeciwnym razie pozostałości atramentu mogą wyschnąć, po czym trzeba będzie również wymienić głowicę.
Ostatnio technologia druku laserowego staje się coraz bardziej przystępna cenowo. Dlatego wielu z nas decyduje się na drukarki laserowe - do drukowania tekstów są one niewątpliwie bardziej opłacalne niż drukarki atramentowe. Niedrogie laserowe drukarki monochromatyczne zdecydowanie zajęły miejsce głównych urządzeń do drukowania dokumentów w małych biurach, a także w domu. Stało się tak głównie dlatego, że materiały eksploatacyjne na stronę są znacznie tańsze, ale sama drukarka jest droższa, a koszt jej naprawy wyższy. Istotą zakupu domu do drukarki laserowej jest jedynie konieczność regularnego drukowania dokumentów tekstowych w stosunkowo dużych ilościach - od kilkudziesięciu do kilkuset arkuszy dziennie. Jeśli drukujesz tylko kilka stron tygodniowo, atramentowe wkłady drukujące nie zrujnują twojego budżetu. Jeśli też zależy ci na wysokiej jakości wydruku, to nie powinieneś kupować kolorowej drukarki laserowej w domu, ponieważ jakość drukowania w kolorze jest gorsza niż w przypadku drukowania atramentowego i nie będziesz w stanie uzyskać przyzwoitych zdjęć o fotograficznej jakości.