• 20 kwietnia 2024

Działanie drukarek laserowych opiera się na zasadzie elektrografii. Laser przenosi toner do światłoczułego bębna (bębna, paska fotograficznego) kasety, a następnie drukuje informacje, które mają zostać wydrukowane na papierze. Proszek barwiący jest przyciągany do arkusza, topi się pod wpływem wysokiej temperatury termicznej i utrwala w postaci tekstu lub obrazu. Przed zwolnieniem arkusza z drukarki ładunek jest usuwany z zespołu bębna i jest czyszczony z resztek atramentu.

Jak zamontować toner

Toner jest głównym materiałem eksploatacyjnym urządzenia laserowego. Okresowo konieczne jest wypełnienie go proszkiem koloryzującym. Ważność wkładu jest ograniczona, więc po pewnym czasie (w zależności od warunków użytkowania) należy go wymienić na nowy. Na rynku znajdziemy tonery oryginalne i tonery zamienniki. Każdy z nich montuje się identycznie. Procedura wymiany, jeśli chodzi o tonery, to wiele zależy od modyfikacji urządzenia. Kompaktowe i niedrogie urządzenie wielofunkcyjne z czarno-białym drukiem należy do kategorii uniwersalnego sprzętu do użytku domowego i biurowego. Szybkość drukowania dochodzi do 20 stron na minutę, czas drukowania jednego arkusza nie przekracza 10 sekund. Zespół bębna i pojemnik z tonerem w tym modelu nie są połączone w jedno urządzenie, co sprawia, że procedura ich wymiany jest jeszcze wygodniejsza i szybsza.

Urządzenie wielofunkcyjne ma podajnik papieru na 150 arkuszy. Ponownie napełniony pojemnik z tonerem wystarcza średnio na 1000 stron. Wymiana wkładu w drukarce musi być wykonana po 5-7 uzupełnieniach (w zależności od warunków użytkowania, jakości papieru i innych czynników). W niektórych przypadkach wystarczy wymienić tylko zużyty bęben - wystarczy na 10 000 - 12 000 stron. Kiedy zasób farby / bębna jest prawie wyczerpany, urządzenie powiadamia użytkownika poprzez „miganie” czerwonego wskaźnika na panelu sterowania.

Techniczna strona wymiany

Oddziel toner od zespołu bębna i wymień tylko materiał eksploatacyjny, który został zużyty. Prawie wszystkie urządzenia wielofunkcyjne i drukarki są wyposażone w dwuskładnikową jednostkę drukującą, w której zespół bębna (kaseta bębna, zespół bębna) i rura tonera są zainstalowane osobno. Wymiana wkładu nie wymaga specjalnych umiejętności i zajmuje nie więcej niż 5 minut. Przed zabiegiem zaleca się przejście do sekcji „Obsługa i wsparcie” na oficjalnej stronie internetowej, wybranie modelu urządzenia i pobranie instrukcji obsługi. W większości przypadków należy otworzyć pokrywę drukarki i modułu drukującego (pod skanerem) - ogranicznik zablokuje się po lewej stronie urządzenia. Przesuń zieloną dźwignię fotobaru, aby zwolnić blokadę. Bez wysiłku i nagłych ruchów wyjmij tacę zespołu bębna i kasety z tonerem. Obróć niebieską dźwignię blokującą w dół i wyjmij toner z tacy. W przypadku modeli kolorowych procedura jest nieco inna. W takich modyfikacjach moduł drukujący składa się z zespołu bębna i czterech wkładów: czarnego, czerwonego, żółtego i niebieskiego. Jak w pierwszym przypadku, otwórz pokrywę drukarki. Pociągnij uchwyt paska na zdjęcia, aby go wypchnąć. Wyjmij wszystkie pojemniki wymagające ponownego napełnienia lub wymiany z zasobnika pojedynczo. Pozostaw wszystkie inne tonery w zespole bębna. Zasób każdego tonera jest wyświetlany na ekranie urządzenia w formie skali.

Top