• 20 kwietnia 2024

Pojemniki z tuszem można zainstalować przed podłączeniem urządzenia do komputera, jednak ta operacja wymaga włączenia drukarki. Jaka jest prawidłowa procedura, jeśli chodzi o tusze zamienniki.

Pierwsze kroki

Zanim podejmiemy się instalacji, tusz zamiennik musi zostać pozbawiony co oczywiste opakowania. Folia z tworzywa sztucznego, która hermetycznie uszczelnia dysze, musi zostać usunięta. Jednak każdy pojemnik zawiera również otwory do dostarczania powietrza do wnęki, która stopniowo staje się wolna w miarę zużycia atramentu. Znajdują się one w górnej części zbiornika z atramentem i są również pokryte folią, którą należy usunąć - nie zapomnij tego zrobić. Po zainstalowaniu nowych nabojów w dowolnym modelu drukarki - bez względu na konstrukcję zespołu drukującego - zalecamy wyczyszczenie dysz. Pamiętaj, aby skalibrować również naboje. Ta operacja jest wykonywana specjalnym poleceniem z narzędzia do zarządzania i pozwala zrekompensować niewielkie przemieszczenia pojemników, które wystąpiły podczas instalacji. Pozwala to uniknąć niespójności między czarnymi i kolorowymi częściami połączonego obrazu, a także zwiększyć przejrzystość zdjęć.

W większości modeli mechanizm mocowania kartridża jest tak zaprojektowany, że procedura instalacji z jednej strony jest niezwykle prosta, a z drugiej strony zapewnia jej zamocowanie we właściwej pozycji. Istnieje jednak możliwość, że moduł wtyczki nie zostanie całkowicie włożony. Właśnie z tego powodu najczęściej występuje problem, gdy drukarka z właśnie zainstalowanym wkładem nie drukuje. W takich przypadkach zawsze najpierw sprawdź, czy wkład jest prawidłowo ustawiony - wyjmij go i włóż ponownie.

Ewentualne problemy

Wkłady do drukarek Epson są ułożone inaczej. W żadnym wypadku nie można oderwać przezroczystej folii z otworami do dostarczania tuszu do dysz: wystarczy zainstalować pojemnik w gnieździe, a rurki znajdujące się w głowicy przebijają folię we właściwych miejscach. Jeśli nie zastosujesz się do tej porady, tusz w naczyniach włosowatych może wyschnąć, a następnie wkład (i głowica) ulegnie awarii. W górnej części znajdują się otwory zamknięte bardzo ciasno przylegającą niebieską folią: zabrania się również jej wyjmowania. Po zainstalowaniu kasety drukarka automatycznie rozpoczyna pompowanie atramentu, w wyniku czego przechodzą one przez naczynia włosowate do dysz. W tym momencie wskaźnik zasilania miga. Do momentu zakończenia pompowania nie można wyłączyć urządzenia, w szczególności poprzez usunięcie wtyczki z gniazdka.

Wiele modeli drukarek umożliwia wymianę częściowo zużytej kasety, którą można następnie zainstalować ponownie. W takim przypadku w pewnym momencie będziesz musiał wskazać, która kaseta jest zainstalowana - nowa lub używana. Nie zaniedbuj tej opcji - pomoże to w przyszłości uniknąć pomyłek ze wskazaniami wskaźnika pozostałego atramentu.

Głównym problemem związanym ze stosowaniem wymiennych wkładów jest ich wysychanie. Aby temu zapobiec, przechowuj tymczasowo nieużywany pojemnik w specjalnym pudełku z uszczelką, która często jest dostarczana z drukarką. Jeśli planujesz okresowo używać kilku wkładów - nie bądź skąpy, kup dodatkowe pudełka dla każdego z nich.

Top