• 27 maja 2024

Każdego dnia mamy do czynienia z ogromną ilością informacji. W pracy i w domu, w sklepach i bankach, planując budżet rodzinny i omawiając biznesplan, publikujemy poufne informacje, niezależnie od tego, czy tego chcemy, czy nie. Z czasem informacje te tracą na znaczeniu dla nas, ale dla oszustów nadal mają wielką wartość. Istnieje możliwość, że niedbale pozostawiony dokument z poufnymi danymi stanie się narzędziem do wyrządzenia szkody tobie lub twojej firmie, lub że sam, nie podejrzewając go, naruszysz prawo „O danych osobowych”

Co trzeba niszczyć?

Określenie, co ma zostać zniszczone, jest łatwe. Dokumenty, płyty CD i DVD zawierające poufne dane powinny zostać zniszczone w przypadku utraty ich przydatności. Funkcjonariusze organów ścigania i eksperci ds. Bezpieczeństwa informacji twierdzą, że niezawodnym sposobem ochrony jest niszczenie dokumentów za pomocą specjalnego sprzętu, to niszczarka dokumentów. Mając pod ręką niszczarkę papieru, możesz zniszczyć dokument natychmiast po utracie jego przydatności. Niszczenie dokumentów przy użyciu własnej niszczarki jest znacznie tańsze niż korzystanie z usług organizacji zewnętrznych. Przesyłając dokument do zniszczenia do specjalnych organizacji, zwiększasz ryzyko kradzieży informacji. Nieprawidłowe przechowywanie i niszczenie poufnych informacji oraz fakt ich kradzieży może prowadzić do naruszenia prawa „O danych osobowych” i pociągać za sobą odpowiedzialność administracyjną lub karną. Kradzież poufnych informacji może spowodować nieodwracalne szkody dla firmy. Kradzież poufnych informacji może zaszkodzić konkretnej osobie.

Jak wybrać niszczarkę?

Wielu klientów, którzy wybierają niszczarkę po raz pierwszy, często po prostu nie wie, czym się kierować. Najczęściej kupujący zwracają uwagę na wydajność, rozmiar kosza i, oczywiście, cenę urządzenia. Niektórzy po prostu polegają na zaleceniach sprzedawcy. Wybierając niszczarkę, ustal przede wszystkim gdzie znajduję się serwis gwarancyjny. Jeśli blisko, to unikniesz sytuacji, gdy niszczarka będzie musiała zostać spakowana i wysłana w celu zbadania w centrum serwisowym. Dostawa odbywa się na koszt klienta, a samo sprawdzanie może potrwać nawet kilka miesięcy.

Przed zakupem niszczarki przejdź do strony internetowej dostawcy lub dystrybutora w sekcji serwisowej. Wiarygodna firma powinna mieć co najmniej 100 oficjalnych centrów usług. Pamiętaj też, że próba oszczędzania częściej prowadzi do tego, że nabywamy niszczarkę o niskiej wydajności. Na przykład w biurze dokumenty są zwykle niszczone w stosach po 100-200 arkuszy, a niszczarka jest kupowana z wydajnością zaledwie 5-10 arkuszy. Niska produktywność pochłania zbyt dużo czasu personelu przy niszczeniu dokumentów. W takich niszczarkach często powstają zacięcia papieru lub awarie spowodowane przeciążeniem. Wybierając niszczarkę, zwróć uwagę na to, jak pracownicy zwykle niszczą dokumenty. Po ułożeniu ich w stos lepiej jest natychmiast zwrócić uwagę na niszczarki o pojemności większej niż 15-20 arkuszy. Zakup kompaktowej niszczarki dla dużego biura może być prawdziwym wyzwaniem, ponieważ często trzeba opróżnić kosz na śmieci. Na przykład kosz o pojemności 15 litrów mieści do około 150 arkuszy podczas cięcia poprzecznego. Jeśli zniszczysz 1000 arkuszy dziennie, będziesz musiał opróżnić kosz co najmniej 7 razy. Zwróć uwagę na wielkość kosza w stosunku do potrzeb biura.

Top