• 27 maja 2024

Drukarki są kluczowym elementem sprzętu biurowego. Są używane codziennie, często przez wiele osób do drukowania wielu kopii. Nawet przy umiarkowanym zużyciu tusze do drukarek są jednymi z najczęstszych wydatków na zaopatrzenie firmy. Podczas gdy tradycyjne drukarki używają atramentu, drukarki laserowe wykorzystują sproszkowaną substancję zwaną tonerem. Wiadomo, że laserowe wkłady z tonerem mają dłuższą żywotność niż tusz do drukarki atramentowej, ale oba typy dają te same znaki, gdy nadejdzie czas ich wymiany.

Ostrzeżenie o niskim poziomie atramentu

Wiele drukarek wyświetla na zewnątrz wskazania niskiego poziomu atramentu lub tonera. Może to być lampka kontrolna stanu „niski poziom tuszu” lub „niski poziom tonera” lub szereg lampek kontrolnych, które wymagają przeczytania instrukcji w celu ich rozszyfrowania. Niektóre drukarki zawierają oprogramowanie, które uruchamia wyskakujące powiadomienie na ekranie komputera, gdy poziom atramentu lub tonera jest niski.

Smugi i wyblakłe kolory

Jeśli poziomy tonera lub atramentu są niskie, głowice drukujące mogą nie być równomiernie pokryte podczas drukowania. Może to powodować powstawanie smug na drukowanych dokumentach i obrazach, utrudniając ich czytelność. Te smugi mogą być pionowe, ale zwykle są poziome. Kolejnym objawem niskiego poziomu atramentu lub tonera są wyblakłe, lub blade kolory. Jasność kolorów może się zmniejszyć lub kolory mogą się całkowicie zmienić, na przykład czarny staje się szary lub zielony staje się bardziej niebieski. Niektóre drukarki wielofunkcyjne wyłączają funkcje, takie jak skanowanie lub faksowanie, jeśli poziom atramentu lub tonera jest zbyt niski. Wynika to z faktu, że opcje te są wbudowane w funkcje drukowania i urządzenie nie może uruchomić jednej bez drugiej.

Jak sprawdzić poziomy atramentu w drukarce?

Jeśli wydruki są wyblakłe lub poplamione, może być czas na wymianę pojemników z tuszem. Gdy poziom tuszu jest niski, może wyschnąć i zatkać dyszę. Oznacza to, że drukarka spróbuje wyprodukować więcej atramentu niż zwykle, co może spowodować awarię drukarki. Aby sprawdzić poziomy atramentu w drukarce w systemie Windows niezależnie od marki, wykonaj następujące kroki poniżej: Kliknij menu Start i wyszukaj „Urządzenia i drukarki”. Wybierz urządzenia i drukarki na pasku wyszukiwania. Umożliwi to obejrzenie drukarek podłączonych do komputera. Kliknij drukarkę, którą chcesz sprawdzić, a zobaczysz poziomy atramentu u dołu sekcji urządzeń i drukarek. Pojawi się pod obszarem stanu, który możesz kliknąć, aby uzyskać więcej informacji.

W przypadku drukarek HP, jeśli masz komputer z systemem Windows, musisz pobrać i uruchomić bezpłatne narzędzie o nazwie HP Print and Scan Doctor. Spowoduje to automatyczne wykonanie diagnostyki rozwiązywania problemów w celu zidentyfikowania ewentualnych problemów. Aby sprawdzić poziomy atramentu w drukarce HP, otwórz narzędzie i kliknij Poziomy drukarki / materiałów eksploatacyjnych. Spowoduje to wyświetlenie szacunkowych poziomów atramentu i tonera. W przypadku systemów Windows 10 Android i iOS musisz pobrać aplikację HP Smart.

Top