• 27 czerwca 2022

Dzięki technologii Instant Ink i EcoTank HP i Epson obiecują użytkownikom niższe koszty drukowania i rozwiązanie problemu drogich tuszów do drukarek.

Koszty drukowania

Producenci drukarek doprowadzili dziś swój model biznesowy do skrajności: tanie urządzenia wymagają stosowania drogich wkładów atramentowych. Tymczasem ten model ma absurdalną formę, ponieważ coraz częściej kupowanie nowej drukarki jest bardziej opłacalne niż zamawianie drogiego oryginalnego wkładu. Według Consumer Reports koszt jednego litra atramentu może sięgać nawet 2300 USD. Dlatego Hewlett-Packard i Epson oferują nowe modele biznesowe. Na przykład dziś tusz do drukarek HP można kupić w subskrypcji. Kupujący płaci za drukarkę raz, a następnie co miesiąc za określoną liczbę stron, które może wydrukować. Użytkownik nie musi się już martwić, że skończy się atrament, ponieważ drukarka zamawia nowy atrament bezpośrednio od HP za pośrednictwem połączenia internetowego. Na dziś ten model działa tylko w USA, Kanadzie, Anglii, Hiszpanii, Niemczech i Francji. Jednak HP planuje rozszerzyć program na inne kraje, więc być może ta usługa wkrótce będzie działać w Polsce. Co więcej, nowe modele HP i Epson powinny nie tylko obniżyć koszty drukowania, ale także zadbać, aby użytkownik otrzymywał atrament na czas.

Jak to wygląda w praktyce?

HP zamierza rozwiązać problem z atramentem w ramach miesięcznej subskrypcji. Aby to zrobić, producent wyposażył drukarkę w dużą liczbę elektroniki. Sama drukarka diagnozuje ile atramentu pozostało w butelce ze sprayem, i niezależnie zamawia odpowiednią ilość przez Internet. To, co wydaje się niezwykłe na pierwszy rzut oka, zapewnia znaczną wygodę w codziennym życiu. W zależności od liczby stron drukowanych miesięcznie dostępne są subskrypcje od 2,99 USD (50 stron na miesiąc) do 9,99 USD (300 stron na miesiąc). Wszystkie opcje można anulować co miesiąc, można także zmieniać oferty. Strony pozostałe na koniec miesiąca są liczone jako zasób na koncie użytkownika, jednak liczba stron jest ograniczona miesięcznym limitem. Aby drukarka, a wraz z nią firma HP wiedziała, ile stron już wydrukowałeś, wymagane jest połączenie z Internetem. Na przykład urządzenie wysyła dane o poziomie atramentu, liczbie stron i rodzaju drukowanych dokumentów, jeśli chodzi o Word, PowerPoint, PDF lub JPEG, a także typach urządzeń, z których wysłano polecenie drukowania. Jeśli wydaje się to niebezpieczne, możesz odłączyć połączenie internetowe, ale oczywiście będziesz musiał podłączyć je ponownie przynajmniej podczas instalacji i na koniec okresu rozliczeniowego, czyli raz w miesiącu. W przeciwnym razie drukarka przestanie drukować.

Przegląd bieżącego zużycia strony można znaleźć online za pośrednictwem spersonalizowanego konta. Tam użytkownicy mogą również żądać zmian warunków subskrypcji ze skutkiem natychmiastowym. Jeśli musisz wydrukować liczbę stron, które przekraczają limit, wówczas w zależności od subskrypcji HP prosi od 1 USD za 15 (za subskrypcję 50 stron), 20 (subskrypcję do 100 stron) lub 25 stron (subskrypcję do 300 stron). Jeśli użytkownik wie, że w aktywnym miesiącu będzie musiał wydrukować więcej stron, powinien wybrać subskrypcję z większym przydziałem. Można to zrobić w dowolnym momencie; ale powrót do poprzedniej subskrypcji będzie możliwy dopiero pod koniec miesiąca.

Top