• 27 maja 2024

Wszyscy musimy liczyć grosze i zbilansować nasze budżety, niezależnie od tego, czy jesteś pracownikiem, czy przedsiębiorcą.

Jeśli zauważysz, że żyjesz ponad stan w swojej firmie lub po prostu nie potrafisz zapanować nad swoimi finansami, oto jak zaoszczędzić pieniądze i utrzymać kontrolę nad kosztami eksploatacji.

WYŁĄCZYĆ KOMPUTERY I ZGASIĆ ŚWIATŁA.

Czy pamiętasz, że byłeś dzieckiem i zostawiłeś zapalone światła w domu i zostałeś pouczony o marnowaniu pieniędzy? Założę się, że to nastawienie zmieniło się, gdy zacząłeś płacić rachunki, prawda? Ale w biurach ludzie cały czas zostawiają włączone światła i komputery, bo nie myślą o tym.

Zachęcajcie personel do wyłączenia się przed powrotem do domu. Oblicz, ile pieniędzy oszczędzasz i umieść pewien procent w sklepie charytatywnym, aby ludzie mogli zobaczyć, że ich dobre nawyki robią dobre uczynki. A jeśli zostawisz włączone światła, aby przechodnie mogli zobaczyć swoje wyroby w nocy, dlaczego nie zrobić test, w którym mierzysz sprzedaż świateł włącz onych i wyłączonych i zobaczyć, czy to naprawdę robi różnicę do wyniku końcowego.

POPROSIĆ PRACOWNIKÓW, ABY TRAKTOWALI PIENIĄDZE FIRMY JAK SWOJE WŁASNE

Ponownie, może być konieczne zaoferowanie organizacji charytatywnej lub puli premii jako zachęty, ale jeśli chodzi o pracowników zamawiających dostawy dla firmy, zachęcaj ich do mądrego wydatkowania. Powiedz im, aby przechodzili przez zakupy "linijka po linijce" w celu wykorzenienia odpadów i znalezienia nowych dostawców, składając małe zamówienia, aby sprawdzić je pod względem jakości i obsługi.

Jeśli regularnie składasz masowe, powtarzające się zamówienia na te same artykuły, np. na papier do drukarki, sprawdź, czy możesz dostrzec kilka nie zużytych jeszcze rolek. Pozwoli to na obniżenie kosztów przy następnym zamówieniu.

MAKSYMALNE WYKORZYSTANIE NIEWYKORZYSTANEJ POWIERZCHNI PODŁOGI

Kiedyś pracowałem z firmą, która wynajęła kilka pięter biurowca, ale podnajmowałem połowę pomieszczenia firmie rozpoczynającej działalność. To było warte tylko kilka biurek, ale dało początkującej firmie oparcie i zebrało pieniądze na biznes, w którym byłem. Nie zamierzali z niego korzystać, więc po co mieliby płacić stawki za martwe powierzchnie? Po prostu upewnij się, że lubisz ludzi, z którymi będziesz pracował - przecież nie będziesz mógł im uciec.

JA MAM OGIEŃ, TY MASZ DREWNO. HANDEL?

Wracając do pomysłu inwentaryzacji, jeśli czegoś potrzebujesz, ale nie chcesz zanurzać się w drobnej gotówce, zobacz, czy możesz nawiązać barmańskie stosunki z dostawcą.

Pisaliśmy już wcześniej o tym, jak biznes może zawrzeć takie transakcje, i jest miejsce na wszelkiego rodzaju transakcje. Być może drukarnia może uda się uciec z menu do lokalnej kawiarni w zamian za wydarzenia dla klientów gastronomicznych, a nawet, co ważniejsze, można by pomyśleć o zamianie sody na wódkę (jak Pepsi zrobiła to z Rosjanami w latach 70-tych).

KIEDY PRACOWNICY RUSZAJĄ DALEJ, ZOBACZ, CZY ICH PRACA MOŻE BYĆ DZIELONA

Jeśli dowiesz się, że jeden z członków twojego zespołu dobrowolnie zmienia pracę - znak, że robisz coś dobrze, szkoląc go dobrze - sprawdź, czy jego koledzy mogą odebrać swoją pracę. Jeśli mogą, być może nie będziesz musiał ponownie wypełniać tej roli. Pamiętaj jednak, że nie jest to wymówka, by przeciążać lub stresować innych pracowników. To tylko zmniejszy wydajność pracy. (Możesz również pomyśleć o przyznaniu premii w oparciu o pieniądze, które zaoszczędziłeś, gdy dana osoba odeszła).

Top