Niekiedy, mimo że dosłownie przed chwilą wymieniliśmy tusz do drukarki, samo urządzenie nie podejmuje pracy. Najczęściej jest to wina nas samych ale może też być sygnałem że drukarka została uszkodzona.
Jeśli masz drukarkę atramentową, musisz zrozumieć, gdzie znajduje się głowica drukująca. Spójrz na spód wkładu, jeśli widzisz jedną lub dwie proste linie z dyszami - oznacza to, że głowica drukująca znajduje się we wkładzie; jeśli nie ma linii, oznacza to, że głowica drukująca znajduje się w drukarce. W przypadku drukarek atramentowych HP (Hewlett Packard) i Canon z kasetą drukującą istnieją trzy opcje, dlaczego drukarka odmawia drukowania.
- Głowica drukująca jest sucha. W takim przypadku kasetę należy wymienić, ale dla szczególnie „ostrożnych” użytkowników możemy doradzić jej „namoczenie” za pomocą płynu do namaczania, który można kupić w sklepie lub za pomocą wody destylowanej. Kasetę należy umieścić głowicą drukującą na ściereczce spożywczej zwilżonej dużą ilością płynu do namaczania i pozostawić w tej pozycji na kilka godzin. W tym czasie tusze ulegną rozpuszczeniu. Tę procedurę można wykonać tylko na czarnych wkładach; atrament może mieszać się z wkładami kolorowymi.
- Układ kartridża informuje drukarkę, że skończył się atrament. W takim przypadku drukarka poinformuje cię, że „kaseta jest pusta”, w takim przypadku musisz wyrazić zgodę na używanie kasety, dzieje się to na samej drukarce, jeśli ma ona ekran i przyciski, lub w wyskakującym komunikacie ze sterownika urządzenia na komputerze.
- Kaseta nie jest widoczna dla drukarki. Włożono właśnie napełniony pojemnik do drukarki, ale nadal wyświetla się komunikat „Włóż pojemnik”, a ponowna instalacja pojemnika nie pomoże. Tak więc układ na kartridżu przestał działać z powodu ograniczonego cyklu nadpisywania komórek w pamięci. W takim przypadku pomoże ci tylko nowy nabój.
W rzeczywistości pojawiają się tu te same problemy, co w przypadku pojemników z głowicą drukującą, różnica polega na tym, że głowica znajduje się w drukarce, a wymiana pojemnika w celu kontynuowania pracy z drukarką nie pomoże. Rozwiązaniem jest jedynie wymiana lub naprawa głowicy drukującej. W większości przypadków takie prace można wykonać tylko w centrum serwisowym. Drukarki Epson najczęściej nie drukują z powodu wysuszonej głowicy drukującej lub z powodu „przepełnienia” jakiegoś wewnętrznego licznika. W każdym razie konieczne jest pilne dostarczenie urządzenia do diagnostyki i naprawy, aby uniknąć pogorszenia sytuacji.
Kolorowe drukarki laserowe HP mają układ zliczania stron na kartridżu, który blokuje drukarkę, gdy licznik osiągnie maksymalną wartość. Układ informuje, że skończył się pojemnik i nie drukuje dalej, dopóki układ się nie zmieni. Chipy na pojemnikach zmieniają się za każdym razem podczas tankowania, ale jeśli drukarka poinformuje po zatankowaniu, że pojemnik jest pusty, oznacza to, że układ nie został zmieniony lub jest uszkodzony, w tym przypadku zmieniany powinien być na gwarancji za darmo.